Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Przegląd prasy

Piwo na laktację szkodzi dziecku

- 2011-01-26

Mamy coraz mniejsze mózgi

Na przestrzeni kilkudziesięciu tysięcy lat nasz gatunek stał się uboższy o około 150 centymetrów sześciennych szarych komórek. To...

Naświetlanie w Skandynawii

Czy wiesz, że w krajach skandynawskich w okresie zimowym jest zalecane korzystanie z solariów? Ma to zapobiegać objawom depresji wynikających z braku światła dziennego.

Odkryto gen odporności na HIV

Już wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie są odporni na rozwój AIDS. Uczeni zidentyfikowali fragment DNA odpowiedzialny za to zjawisko. Jedna na...

Kiedyś kobiety karmiące piły herbatę z mlekiem, teraz sięgają po ciemne piwo. Na laktację. Jedni lekarze grzmią z oburzenia, inni przymykają oko. A piwo na porodówkach leje się dalej - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

W Internecie aż huczy od informacji na temat dobroczynnego wpływu ciemnego trunku na laktację: "Jeśli nakarmi się dzidzię i później wypije, to w ciągu godziny piwo wyparuje z organizmu" - twierdzi sha_re. Inna internautka pisze: "Karmi jest bezalkoholowe. 0,5 proc. Tyle to ma kefir. Poza tym piwo karmelkowe jest dobre - zwiększa ilość mleka, podobno... Natomiast jak zareaguje dziecko - tego nikt nie powie, najlepiej sprawdzić. Ja pijam Karmi często. Tylko że mój bąbelek ma pół roczku".

Envy przyznaje zaś: "W Warszawie ciemne piwo jest na każdym oddziale położniczym. To normalka, że kobiety sączą sobie piwko, wzmagając laktację, i psychicznie duuuuużo lepiej się czują". Funny bunny z kolei opisuje, że u niej na oddziale "stały lodówki na korytarzach z piwem Karmi i liśćmi kapusty. Karmi na pobudzenia laktacji, a liście na nawał pokarmu".

Prof. Andrzej Urbanik z Uniwersytetu Jagiellońskiego bada dzieci, których matki piły alkohol w ciąży i nie ma wątpliwości, że alkohol źle wpływa na rozwój mózgu. "Rezonans magnetyczny u takich dzieci wykazywał niedokrwienia pewnych obszarów mózgu lub jego uszkodzenia" - podkreśla prof. Urbanik z rozmowie z "Gazetą Wyborczą". "Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w ciąży i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód. Nie wiemy, czy piąte, czy dziesiąte nawet niskoprocentowe piwo nie uszkodzi mózgu płodu, dlatego w ciąży i podczas karmienia nie powinno się pić alkoholu w ogóle" - dodaje.

Źródło: Nowa moda w szpitalach: Pij piwo, będziesz mieć mleko, "Gazeta Wyborcza", 25.01.2011 r.

"Farmacja i Ja", styczeń 2011

Komentarze czytelników (1)
27.01.2011 19:59
~Adam
Nawet śladowe ilości alkoholu wpływają źle na rozwój dziecka
Chcecie jeździć częściej po lekarzach no to se pijcie.
« poprzedni Przegląd prasy (2095 z 2998) następny »
« poprzedni Przegląd prasy (2095 z 2998) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2