Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Farmaceuta radzi

Leki i alkohol

- 2011-01-02
Leki i alkohol Powieksz
Czy można łączyć niektóre leki z alkoholem?

Niepożądane działanie leku

Pacjent skarży się na ostre nudności po zastosowaniu leku przeciwdepresyjnego. Czy takie działanie leku należy zgłaszać do Wydziału...

Naświetlanie w Skandynawii

Czy wiesz, że w krajach skandynawskich w okresie zimowym jest zalecane korzystanie z solariów? Ma to zapobiegać objawom depresji wynikających z braku światła dziennego.

Egzema

Ten termin należy do najczęściej używanych przez pacjentów, którzy chcą opisać swoje problemy ze skórą. Egzema może mieć różne...

Czy istnieją wytyczne określające, jakie leki dostępne bez recepty można łączyć z alkoholem, a których absolutnie nie powinno się zażywać „po spożyciu”?

Podstawowa wytyczna to absolutny zakaz łączenia jakichkolwiek leków z alkoholem. Jego wpływ na metabolizm i działanie leków jest tak zróżnicowany i nieprzewidywalny, że trudno wyznaczyć jakiekolwiek granice bezpieczeństwa. Alkohol jest związkiem niezwykle aktywnym, wpływającym na wchłanianie, wiązanie z białkami, dystrybucję w ustroju, metabolizm oraz wydalanie leków – może też nasilać działanie pewnych preparatów lub je hamować.

W przypadku interakcji alkoholu z lekami dostępnymi bez recepty najczęściej dochodzi do powikłań ze strony układu pokarmowego. Łączenie go z ibuprofenem, naproksenem czy kwasem acetylosalicylowym może prowadzić do rozstroju żołądka i powstawania krwawiących owrzodzeń. Częste spożywanie alkoholu razem z paracetamolem może z kolei powodować uszkodzenie wątroby. Innym objawem interakcji z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi jest przyspieszone bicie serca. Nie powinno się również łączyć alkoholu z lekami przeciwalergicznymi, takimi jak loratadyna lub cetyryzyna, gdyż nasila on ich działanie, co może prowadzić do przedawkowania (senność, zawroty głowy). Absolutnie nie powinno się łączyć alkoholu z antybiotykami i chemioterapeutykami, gdyż niektóre z nich wykazują działanie antikolopodobne. W połączeniu z alkoholem działają tak jak disulfiram podawany osobom cierpiącym na chorobę alkoholową – blokują jego metabolizm, zwiększając w organizmie poziom toksycznego aldehydu octowego. Prowadzi to do spadku ciśnienia, silnego zaczerwienienia skóry, bólu brzucha i głowy, nudności oraz poczucia lęku. Działanie takie wykazują między innymi cefalosporyny, ketokonazol i metronidazol.

mgr farmacji Łukasz Waligórski

"Farmacja i Ja", styczeń 2011

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Farmaceuta radzi (116 z 170) następny »
« poprzedni Farmaceuta radzi (116 z 170) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2