Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Farmaceuta radzi

Rozmiar recepty

- 2011-09-12

Żylaki to problem zdrowotny

Co może polecić farmaceuta na żylaki? Żylaki stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. W skrócie można je opisać...

Naświetlanie w Skandynawii

Czy wiesz, że w krajach skandynawskich w okresie zimowym jest zalecane korzystanie z solariów? Ma to zapobiegać objawom depresji wynikających z braku światła dziennego.

Wiek kierownika apteki

Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące wieku i stażu pracy kandydata na kierownika apteki? Do końca ubiegłego roku kierownikiem...

Czy recepta powinna mieć określony rozmiar? Co w sytuacji, gdy recepty drukowane indywidualnie przez lekarza mają inne wymiary niż standardowe?


Rozmiary recept w ciągu lat kilkakrotnie się zmieniały, podobnie jak i zawartość samego druku. Obecnie prawidłowe wymiary, jakie musi spełniać recepta, określa rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, którego załącznik nr 6 stanowi obowiązujący wzorzec takiego druku.

Tym samym wiadomo, że recepta nie może być mniejsza niż 90 mm szerokości i 200 mm długości, a jednocześnie jej wymiary nie mogą przekraczać 110 mm szerokości i 215 mm długości. Zgodnie z rozporządzeniem rozmiarów tych nie musi spełniać jedynie recepta, na której przepisano leki i wyroby medyczne niepodlegające refundacji, oczywiście z wyjątkiem leków psychotropowych.

Idąc zatem dalej tym tropem można uznać, że niespełnienie wymagań dotyczących wymiarów recepty określonych w powyższym rozporządzeniu może być podstawą do odmowy wydania leków refundowanych. Jeśli farmaceuta zrealizuje taką receptę, przyznając pacjentowi zniżkę na lek, NFZ podczas kontroli ma prawo zażądać zwrotu refundacji – takie przypadki kilkakrotnie już się w Polsce zdarzały. Jeśli wymiary recepty nie spełniają wymagań, aptekarz może też zaproponować pacjentowi wydanie przepisanych leków za pełną odpłatnością

Rozwiązanie takiej sytuacji zależy przede wszystkim od dobrej woli farmaceuty. Tego typu problem zawsze dobrze też skonsultować, choćby telefonicznie, z regionalnym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

mgr Łukasz Waligórski, lw@farmacjaija.pl

„Farmacja i Ja" wrzesień 2011

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Farmaceuta radzi (89 z 170) następny »
« poprzedni Farmaceuta radzi (89 z 170) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2