Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Prawo

Prawidłowy zapis daty

- 2010-11-01

Czym są dane osobowe

Przy wielu okazjach jesteśmy proszeni o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Często mamy jednak wątpliwości, które dane są...

Jesienne przeziębienia

Ze statystyk wynika, że corocznie w okresie jesiennym co czwarty Polak łapie przeziębienie

Technik i magister niefarmaceutyczny

Czy technik farmacji zatrudniony w aptece może posługiwać się pieczątką i identyfikatorem z napisem „mgr”, jeśli równocześnie...

Czy datę wystawienia recepty można wpisać cyframi rzymskimi?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU nr 97, poz. 646 z późn. zm.) w § 3 ust. 1 pkt 5 stanowi, że do niezbędnych danych, które trzeba wpisać na recepcie, należy data jej wystawienia. Przepisy wspomnianego rozporządzenia nie precyzują jednak, czy datę należy wpisać cyframi arabskimi czy rzymskimi. Przy braku szczegółowych wymagań należy uznać, że data może być wpisana dowolnym sposobem, byleby jej odczytanie było możliwe. W Polsce zwyczajowo data pisana jest cyframi arabskimi, więc to ten sposób powinien być preferowany. Odejście od cyfr rzymskich uzasadnione jest również łatwością w ich nieuprawnionej zmianie (np. przez dopisanie kolejnej „I” po „V”). Brak jest natomiast jednoznacznych podstaw prawnych do kwestionowania ważności recepty z powodu wpisania przez lekarza np. miesiąca cyframi rzymskimi. Na marginesie przypomnieć należy, że rozporządzenie przewiduje konieczność używania cyfr arabskich przy wypisywaniu ilości leku.

Mariusz Kondrat

Eksperci Wolters Kluwer Polska

"Farmacja i Ja", październik 2010

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Prawo (104 z 162) następny »
« poprzedni Prawo (104 z 162) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2