Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Przegląd prasy

Piwo na laktację szkodzi dziecku

- 2011-01-26

Bakterie zadbają o zęby

Brytyjskim naukowcom udało się opracować sposób likwidowania chorobotwórczych bakterii niszczących szkliwo i powodujących próchnicę. A...

Jesienne przeziębienia

Ze statystyk wynika, że corocznie w okresie jesiennym co czwarty Polak łapie przeziębienie

Zmiany dla pacjentów po przeszczepach

Od maja staniał jeden z leków stosowanych po przeszczepach (Myfortic). W zależności od dawki do 7,34 zł oraz 26,71 zł. Ponadto wszczepienie...

Kiedyś kobiety karmiące piły herbatę z mlekiem, teraz sięgają po ciemne piwo. Na laktację. Jedni lekarze grzmią z oburzenia, inni przymykają oko. A piwo na porodówkach leje się dalej - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

W Internecie aż huczy od informacji na temat dobroczynnego wpływu ciemnego trunku na laktację: "Jeśli nakarmi się dzidzię i później wypije, to w ciągu godziny piwo wyparuje z organizmu" - twierdzi sha_re. Inna internautka pisze: "Karmi jest bezalkoholowe. 0,5 proc. Tyle to ma kefir. Poza tym piwo karmelkowe jest dobre - zwiększa ilość mleka, podobno... Natomiast jak zareaguje dziecko - tego nikt nie powie, najlepiej sprawdzić. Ja pijam Karmi często. Tylko że mój bąbelek ma pół roczku".

Envy przyznaje zaś: "W Warszawie ciemne piwo jest na każdym oddziale położniczym. To normalka, że kobiety sączą sobie piwko, wzmagając laktację, i psychicznie duuuuużo lepiej się czują". Funny bunny z kolei opisuje, że u niej na oddziale "stały lodówki na korytarzach z piwem Karmi i liśćmi kapusty. Karmi na pobudzenia laktacji, a liście na nawał pokarmu".

Prof. Andrzej Urbanik z Uniwersytetu Jagiellońskiego bada dzieci, których matki piły alkohol w ciąży i nie ma wątpliwości, że alkohol źle wpływa na rozwój mózgu. "Rezonans magnetyczny u takich dzieci wykazywał niedokrwienia pewnych obszarów mózgu lub jego uszkodzenia" - podkreśla prof. Urbanik z rozmowie z "Gazetą Wyborczą". "Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w ciąży i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód. Nie wiemy, czy piąte, czy dziesiąte nawet niskoprocentowe piwo nie uszkodzi mózgu płodu, dlatego w ciąży i podczas karmienia nie powinno się pić alkoholu w ogóle" - dodaje.

Źródło: Nowa moda w szpitalach: Pij piwo, będziesz mieć mleko, "Gazeta Wyborcza", 25.01.2011 r.

"Farmacja i Ja", styczeń 2011

Komentarze czytelników (1)
27.01.2011 18:59
~Adam
Nawet śladowe ilości alkoholu wpływają źle na rozwój dziecka
Chcecie jeździć częściej po lekarzach no to se pijcie.
« poprzedni Przegląd prasy (2095 z 2998) następny »
« poprzedni Przegląd prasy (2095 z 2998) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2