Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Przegląd prasy

Rybka na miarę wielkich odkryć

- 2013-04-16

Sen obniży ciśnienie krwi

Badania naukowców z Harvard Medical School w Bostonie sugerują, że chodzenie do łóżka godzinę wcześniej niż zazwyczaj może przyczynić...

Cytryna w herbacie

Herbata z cytryną jest niezdrowa. Bezpośrednim winowajcą uszczerbku na zdrowiu jest aluminium, które odkładając się na przykład w mózgu może prowadzić do choroby Alzheimera.

Krioterapia - leczenie ekstremalnym zimnem

Kriokomora to odizolowane pomieszczenia, w których panuje temperatura od 120 do nawet 160 stopni C poniżej zera. Gdy człowiek znajdzie się w...

W Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej zainaugurowano projekt FishMed. W jego ramach prowadzone będą badania na rybce o nazwie Danio pręgowany. W Warszawie wyhodowano już prawie dwa i pół tysiąca tych rybek, a będzie ich znacznie więcej. To pierwsza licencjonowania hodowla Danio w Polsce.

Naukowcy powoli odchodzą od badań na szczurach i myszach. Rybka jest zdecydowanie prostszym i tańszym modelem do badań. W przeciągu 30 godzin wszystkie organy rybki są już ukształtowane. Jednocześnie jest ona przeźroczysta, dzięki czemu bardzo łatwo obserwować jej rozwój. Przez specjalny mikroskop możliwe jest filmowanie zmian zachodzących w organizmie rybki w kontekście powstawania chorób – na przykład nowotworów. To pozwala na obserwowanie momentu zaistnienia kluczowej zmiany patologicznej.

Polscy naukowcy zawiązali współpracę z placówkami na całym świecie. Będą między innymi pracować nad chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak alzheimer czy choroba Parkinsona. W obszarze zainteresowań będą mechanizmy powstawania choroby Parkinsona, co w przyszłości ma pomóc w jej leczeniu.

Źródło: Ryba pomoże walczyć z Alzheimerem, „Rzeczpospolita”, 14 kwietnia 2013

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Przegląd prasy (423 z 2998) następny »
« poprzedni Przegląd prasy (423 z 2998) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2