Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Farmaceuta radzi

Leki i alkohol

- 2011-01-02
Leki i alkohol Powieksz
Czy można łączyć niektóre leki z alkoholem?

Interakcje leków z tytoniem

Czy palenie papierosów może wpływać na działanie leków? W skład dymu tytoniowego wchodzi ponad 4200 substancji chemicznych, wśród...

Kichanie na światło

za gwałtowne kichanie odpowiadać może jaskrawe światło. Ludzie gwałtownie kichają wystawieni na jego działanie: oczy łzawią obficiej, łzy spływają do jamy nosowej wywołując kichanie.

Niestrawność

Czy niestrawność, czyli dyspepsja, jest chorobą? Jakie są jej objawy? Co zwiastują te symptomy? Z opisem niestrawności farmaceuci spotykają...

Czy istnieją wytyczne określające, jakie leki dostępne bez recepty można łączyć z alkoholem, a których absolutnie nie powinno się zażywać „po spożyciu”?

Podstawowa wytyczna to absolutny zakaz łączenia jakichkolwiek leków z alkoholem. Jego wpływ na metabolizm i działanie leków jest tak zróżnicowany i nieprzewidywalny, że trudno wyznaczyć jakiekolwiek granice bezpieczeństwa. Alkohol jest związkiem niezwykle aktywnym, wpływającym na wchłanianie, wiązanie z białkami, dystrybucję w ustroju, metabolizm oraz wydalanie leków – może też nasilać działanie pewnych preparatów lub je hamować.

W przypadku interakcji alkoholu z lekami dostępnymi bez recepty najczęściej dochodzi do powikłań ze strony układu pokarmowego. Łączenie go z ibuprofenem, naproksenem czy kwasem acetylosalicylowym może prowadzić do rozstroju żołądka i powstawania krwawiących owrzodzeń. Częste spożywanie alkoholu razem z paracetamolem może z kolei powodować uszkodzenie wątroby. Innym objawem interakcji z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi jest przyspieszone bicie serca. Nie powinno się również łączyć alkoholu z lekami przeciwalergicznymi, takimi jak loratadyna lub cetyryzyna, gdyż nasila on ich działanie, co może prowadzić do przedawkowania (senność, zawroty głowy). Absolutnie nie powinno się łączyć alkoholu z antybiotykami i chemioterapeutykami, gdyż niektóre z nich wykazują działanie antikolopodobne. W połączeniu z alkoholem działają tak jak disulfiram podawany osobom cierpiącym na chorobę alkoholową – blokują jego metabolizm, zwiększając w organizmie poziom toksycznego aldehydu octowego. Prowadzi to do spadku ciśnienia, silnego zaczerwienienia skóry, bólu brzucha i głowy, nudności oraz poczucia lęku. Działanie takie wykazują między innymi cefalosporyny, ketokonazol i metronidazol.

mgr farmacji Łukasz Waligórski

"Farmacja i Ja", styczeń 2011

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Farmaceuta radzi (116 z 170) następny »
« poprzedni Farmaceuta radzi (116 z 170) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2