Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Farmaceuta radzi

Leki i alkohol

- 2011-01-02
Leki i alkohol Powieksz
Czy można łączyć niektóre leki z alkoholem?

Przerwa w pracy

Co powinien zrobić farmaceuta, którego przerwa w pracy trwała dłużej niż 5 lat? Sytuację tę reguluje art. 17 ustawy o Izbach Aptekarskich....

Grupa krwi

Najrzadsza na świecie grupa krwi to AB. Ma ją zaledwie ok. 14% populacji.

Trudne pytania: Niedokrwistość

Słowem „anemia” określa się zespół charakterystycznych objawów, których przyczyną jest obniżona ilość hemoglobiny i erytrocytów we...

Czy istnieją wytyczne określające, jakie leki dostępne bez recepty można łączyć z alkoholem, a których absolutnie nie powinno się zażywać „po spożyciu”?

Podstawowa wytyczna to absolutny zakaz łączenia jakichkolwiek leków z alkoholem. Jego wpływ na metabolizm i działanie leków jest tak zróżnicowany i nieprzewidywalny, że trudno wyznaczyć jakiekolwiek granice bezpieczeństwa. Alkohol jest związkiem niezwykle aktywnym, wpływającym na wchłanianie, wiązanie z białkami, dystrybucję w ustroju, metabolizm oraz wydalanie leków – może też nasilać działanie pewnych preparatów lub je hamować.

W przypadku interakcji alkoholu z lekami dostępnymi bez recepty najczęściej dochodzi do powikłań ze strony układu pokarmowego. Łączenie go z ibuprofenem, naproksenem czy kwasem acetylosalicylowym może prowadzić do rozstroju żołądka i powstawania krwawiących owrzodzeń. Częste spożywanie alkoholu razem z paracetamolem może z kolei powodować uszkodzenie wątroby. Innym objawem interakcji z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi jest przyspieszone bicie serca. Nie powinno się również łączyć alkoholu z lekami przeciwalergicznymi, takimi jak loratadyna lub cetyryzyna, gdyż nasila on ich działanie, co może prowadzić do przedawkowania (senność, zawroty głowy). Absolutnie nie powinno się łączyć alkoholu z antybiotykami i chemioterapeutykami, gdyż niektóre z nich wykazują działanie antikolopodobne. W połączeniu z alkoholem działają tak jak disulfiram podawany osobom cierpiącym na chorobę alkoholową – blokują jego metabolizm, zwiększając w organizmie poziom toksycznego aldehydu octowego. Prowadzi to do spadku ciśnienia, silnego zaczerwienienia skóry, bólu brzucha i głowy, nudności oraz poczucia lęku. Działanie takie wykazują między innymi cefalosporyny, ketokonazol i metronidazol.

mgr farmacji Łukasz Waligórski

"Farmacja i Ja", styczeń 2011

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Farmaceuta radzi (116 z 170) następny »
« poprzedni Farmaceuta radzi (116 z 170) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2