Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


ABC leków

Pseudoefedryna – skuteczna, gdy używana z rozwagą

- 2009-12-06

Żeby w głowie nie zawróciło

Niemal każdy od czasu do czasu doświadcza uczucia „wirowania" świata dookoła. Zazwyczaj jest to doznanie nieprzyjemne i robimy wszystko, by...

Jesienne przeziębienia

Ze statystyk wynika, że corocznie w okresie jesiennym co czwarty Polak łapie przeziębienie

Difenhydramina

Współcześnie wykorzystywana jest głównie jako lek ułatwiający zasypianie. Może być stosowana również w przypadkach choroby lokomocyjnej,...

Wiele leków na katar, kaszel i przeziębienie ma w składzie pseudoefedrynę, która łagodzi dokuczliwe objawy infekcji.

Pseudoefedryna jest wykorzystywana w objawowym leczeniu przeziębienia. Ponieważ występuje w wielu lekach dostępnych w aptece, należy zachować ostrożność, polecając je pacjentowi, żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki tej substancji.

Na co działa

Pseudoefedryna, która należy do sympatomimetyków, działa bezpośrednio na receptory alfaadrenergiczne zlokalizowane m.in. w błonie śluzowej dróg oddechowych. Zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do obkurczenia się obrzękniętych błon śluzowych nosa. Dzięki temu zwiększa się drożność nosa i odprowadzanie wydzieliny staje się łatwiejsze.

Sympatomimetyczny efekt pseudoefedryny może wywierać wpływ na inne obszary dróg oddechowych, łącznie z trąbką Eustachiusza – może się poprawić jej drożność, wyrównywać ciśnienie w uchu środkowym podczas zmian ciśnienia atmosferycznego, np. podczas nurkowania lub lotu samolotem.

Podanie pseudoefedryny osobie dorosłej przynajmniej na 30 min przed lotem może zmniejszyć ból uszu. Nie zauważono natomiast podobnego działania u dzieci.

Pseudoefedryna może również zwiększać pobudliwość mięśnia sercowego i wpływać na rytmikę komór serca, szczególnie u pacjentów ze schorzeniami sercowymi, nadwrażliwych na działanie nasercowe sympatomimetyków.

Zastosowanie

Pseudoefedrynę można stosować, aby objawowo łagodzić przekrwienie nosa. Łącząc ją zaś z innymi składnikami, można złagodzić objawy kaszlu i przeziębienia.

Należy zachować ostrożność, stosując preparaty OTC zawierające sympatomimetyczne środki obkurczające naczynia (np. pseudoefedrynę). Preparaty takie nie powinny być podawane dzieciom poniżej 2. roku życia. Pseudoefedryna jest także skuteczna w przypadkach nietrzymania moczu.

Interakcje

Należy unikać łączenia pseudoefedryny z innymi lekami sympatomimetycznymi. Także stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy IMAO i leków blokujących receptory adrenergiczne powinno skłonić do ostrożności. Środki zobojętniające kwas solny, alkalizujące i zakwaszające mocz mogą nasilać działanie pseudoefedryny. Alkalizacja moczu, np. przez wodorowęglan sodu, powoduje zatrzymanie pseudoefedryny w organizmie, co może wywołać reakcję toksyczną.

Zalecaj ostrożność, kiedy kobieta...

...jest w ciąży

Podczas ciąży stosowanie pseudoefedryny może być niebezpieczne. Choć nie ma wystarczających dowodów (badań) popierających tę tezę, zaleca się unikanie pseudoefedryny podczas ciąży z powodu możliwości wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

...karmi piersią

Tylko małe ilości pseudoefedryny przechodzą do mleka (około 0,5% pojedynczej doustnej dawki w ciągu doby), więc jej negatywny wpływ na niemowlę jest mało prawdopodobny.

Czasami jednak pseudoefedryna może wywołać zwiększoną pobudliwość dziecka. Warto dodać, że nawet pojedyncza dawka zmniejsza produkcję mleka.

PIŚMIENNICTWO

  1. A. Zejc, M. Gorczyca, Chemia leków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  2. Martindale, The complete drug reference, 2007.
  3. AHFS Drug Information, 2008.
  4. Drug and Lactation Database (www.toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT).
  5. Stockley’s Drug Interactions, Pharmaceutical Press, 2007.

tekst: mgr farmacji Paweł Kozaczuk,

Centrum Informacji o Leku

„Farmacja i Ja”, grudzień 2009

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni ABC leków (7 z 12) następny »
« poprzedni ABC leków (7 z 12) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2