Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Zdrowie

Trawa cytrynowa

- 2011-04-06

Pielęgnacja dla wymagających

Każdego dnia używamy przeciętnie siedmiu różnych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Każdy z nich jest kompozycją wielu składników,...

Cytryna w herbacie

Herbata z cytryną jest niezdrowa. Bezpośrednim winowajcą uszczerbku na zdrowiu jest aluminium, które odkładając się na przykład w mózgu może prowadzić do choroby Alzheimera.

Niedoskonałości skóry

Przetłuszczona, błyszcząca i zaczerwieniona skóra nie jest już utożsamiana jedynie z wiekiem dojrzewania. Problem dotyczy także...

Świat przyrody często zaskakuje naukowców nowymi zastosowaniami roślin znanych od wieków. Podobnie jest w przypadku palczatki cytrynowej, zwanej trawą cytrynową Cymbopogon citratus oraz jej krewnych Cymbopogon nardus i Cymbopogon martinii.

Niewiele jest roślin mających tak wszechstronne zastosowanie jak trawa cytrynowa – w Polsce nazywana też cytronelą. Pochodzi z Azji, choć obecnie jest uprawiana niemal na całym świecie, głównie w strefie tropikalnej i w krajach śródziemnomorskich.

Dla smakoszy trawa cytrynowa jest  niezwykle cenioną przyprawą, bez której nie obejdzie się żadne azjatyckie danie. Jak sama nazwa wskazuje, jej atutem jest odświeżający cytrynowy smak, pozbawiony jednak charakterystycznej cierpkiej kwaskowatości cytryny. Liczba sposobów jej zastosowania jest tak naprawdę ograniczona jedynie wyobraźnią kucharza – doskonale nadaje się jako dodatek do herbaty, ciast, słodyczy, ryb i zup.

Medycyna ludowa

Ze względu na swój smak, ale i przede wszystkim niezwykłe właściwości lecznicze, trawa cytrynowa znalazła zastosowanie również w medycynie ludowej. Dodawana jest między innymi do niezwyk-
le popularnego w Ameryce Południowej (szczególnie w Brazylii) napoju otrzymywanego z yerba mate, nadając mu orzeźwiający, cytrynowy aromat. Jej dodatek ponoć zwiększa też koncentrację i rozjaśnia umysł.

Z kolei w Indiach palczatka znalazła zastosowanie  w leczeniu niestrawności i braku apetytu, ale również jako lek przeciwkaszlowy, rozkurczowy, przeciwreumatyczny oraz antybakteryjny. W Chinach wykorzystywana była w postaci naparu w leczeniu bólów głowy i brzucha. Natomiast w brazylijskiej medycynie ludowej trawa cytrynowa od wieków stosowana była jako lek przeciwdepresyjny, uspokajający i nasenny. Badacze stwierdzili także jej korzystny wpływ na poziom cholesterolu i glukozy we krwi, potwierdzając w ten sposób tradycyjne zastosowanie trawy cytrynowej w diecie chorych na cukrzycę typu 2.

Olejek lemongrasowy

Zdecydowanie najwięcej właściwości leczniczych wykazuje olejek z trawy cytrynowej, nazywany olejkiem lemongrasowym. Ze względu na niepowtarzalny aromat bardzo szeroko wykorzystywany jest  w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. To ingredient niezwykle ceniony już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. W medycynie ludowej olejek lemongrasowy wykorzystywany był w leczeniu stanów zapalnych skóry i owrzodzeń.

Charakterystyczne jest również jego działanie fungistatyczne – hamujące rozwój grzybów. Olejek z trawy cytrynowej wykazuje silne działanie względem zarówno drożdżaków, jak i pleśniaków. Od wieków znane są jego niezwykłe właściwości odkażające. Działanie bakteriostatyczne sprawia, że jest niezwykle pomocny w leczeniu trądziku oraz wszelkich dermatoz. Zastosowany w kosmetykach ma właściwości oczyszczające; przywraca naturalną równowagę skóry.

Cytral

W skład olejków lemongrasowego i cytronelowego, uzyskiwanych w procesie destylacji liści różnych gatunków palczatki, wchodzą dwa niezwykle cenne związki terpenowe – cytral i mircen. Ich niecodzienne właściwości są zasługą przede wszystkim cytralu, który stanowi od 65% do 85% całkowitej zawartości olejku. Jest to aldehyd charakteryzujący się bardzo intensywnym cytrynowym smakiem i zapachem, który spotkać można również w melisie i dziewannie.

Cytral jest tak naprawdę mieszaniną dwóch izomerów geometrycznych: trans – zwanego też geranialem i cis – zwanego neralem. Oprócz struktury przestrzennej różnią się one również działaniem oraz właściwościami. Geranial ma intensywny smak i zapach, z kolei neral jest zdecydowanie słabszy i słodszy.

Cytral i jego niezwykłe właściwości od lat są przedmiotem intensywnych badań. Ostatnie odkrycia wskazują na jego możliwe działanie przeciwnowotworowe. Badania dowiodły bowiem, że może on wywoływać apoptozę niektórych komórek nowotworowych, co w przyszłości mogłoby zaowocować rozwinięciem zastosowania olejków palczatki w profilaktyce raka skóry. Tymczasem jest on składnikiem wielu kosmetyków, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na atrakcyjny zapach, ale i działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.

mgr farm. Łukasz Waligórski
lw@farmacjaija.pl

„Farmacja i Ja” kwiecień 2011

Komentarze czytelników (0)
« poprzedni Zdrowie (312 z 693) następny »
« poprzedni Zdrowie (312 z 693) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2